Xocalı soyqırımından bəhs edən "Sonsuz Dəhliz" filmi beynəlxalq mükafata layiq görülüb
Müstəqil litvalı rejissor Aleksandras Brokasın rejissoru olduğu “Endless Corridor” ("Sonsuz Dəhliz") sənədli filmi ABŞ-ın “Accolade Film Competition” adlı nüfuzlu kino nəşrinin “Global Film Awards” müsabiqəsinin “Humanitar mükafatı”na layiq görülüb.
Avropa Azərbaycan Cəmiyyətindən (TEAS) "Report"a verilən məlumata görə, həmin mükafat “Müstəsna nailiyyət” nominasiyası üzrə verilib.
"Global Film Awards” dörd unikal film yarışmasını (Accolade Global Film Competition, Best Shorts Competition, IndieFEST Film Awards and IMPACT DOCS Awards) özündə birləşdirir. Onun məqsədi film, televiziya, video və yeni media sahəsində müstəsna nailiyyətləri qiymətləndirməkdir. Bu beynəlxalq müsabiqəyə dünyanın istənilən ölkəsini təmsil edən tanınauş kinorejissorlarla yanaşı kareyra pilləsinin başlanğıcında olan rejissorların filmləri təqdim edilir və qaliblər film sənayesində öz sözünü deyən peşəkar və müstəqil münsiflər heyəti seçir. Builki qaliblər arasında Amerika Birləşmiş Ştatları, Böyük Britaniya, Kanada, Litva, Almaniya, İspaniya, Tayvan, Hollandiya, Hindistan, İrlandiya və Avstraliya istehsalı olan filmlər yer alıbr.
"Global Film Awards”ın təqdim etdiyi "Humanitar mükafat”ın məqsədi öz filmlərində siyasi, sosial ədalət, ekoloji, sağlamlıq, vəhşi təbiət və mənəvi mövzuların vacibliyinə toxunan kinorejissorların peşəkarlığının qiymətləndirilməsidir. Qalibəri jürilər il ərzində daxil olan yüzlərlə filmin içərisindən diqqətlə seçilir.
Sözügedən müsabiqə artıq 11 ildir ki, keçirilir. “2015-ci il Humanitar mükafat”a layiq görülən filmlərin siyahısı aşağıdakı keçiddə verilib:http://globalfilmawards.com/about-global-film-awards
“Sonsuz dəhliz” filminin “Xocalıya ədalət!” təbliğat-təşviqat kampaniyası çərçivəsində ötən ilin fevral ayında İstanbul, Ankara, Roma, Vilnüs, London, Paris, Dublin, Berlin, Bern, Lüksemburq kimi şəhərlərdə təqdimatı keçirilib. İngilis dilində çəkilən film Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan, rus, türk, fransız, italyan və alman, ərəb dillərinə tərcümə edilib.
Film Türkiyənin “Kanal 24”, “CNN Türk”, Albaniyanın Milli Televiziyasında və İsrailin“Channel 1” televiziya kanalında nümayiş etdirilib.
Xatırladaq ki, filmin premyerası 2014-cü il iyulun 1-də Londonda Britaniya Film və Televiziya İncəsənəti Akademiyasında (BAFTA) keçirilib. Tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla xanım Əliyeva da iştirak edib. “Sonsuz dəhliz”sənədli filmiprodüserlər Aleksandras Brokas (Litva) və nüfuzlu “Grammy Award” mükafatçısı Cerald Rafşun (ABŞ) çəkib. Film britaniyalı aktyor, BAFTA mükafatçısı Ceremi Ayronz səsləndirilib.
Film Xocalı dəhşətlərinin şahidi olan litvalı jurnalist Riçard Lapaitisin faciədən 20 il sonra yenidən Azərbaycana gələrək qətliamdan xilas olan hadisə şahidləri ilə görüşlərində lentə alınan xatirələri və Ermənistan tərəfindən faciənin təşkilində birbaşa iştirak edən şəxslərlə müsahibəsi əsasında qurulub Qarabağın Azərbaycan tarixi və mədəniyyəti üçün əhəmiyyətinə dair süjetlərə yer verilib. Filmdə Xocalı qırğınına dair indiyədək az məlum olan yeni faktlar, sənədlər və vaxtilə çəkilən video-görüntülər və foto-materiallara istinad edilir, qətliam haqqında həqiqətlər təsirli şəkildə tamaşaçıya çatdırılır.

Endless Corridor documentary, directed by independent Lithuanian Aleksandras Brokas has won Humanitarian Award of Global Film Awards of the US Accolade Film Competition prestigious film competition.
Report was told at European Azerbaijan Society (TEAS), the prize has been awarded for 'Exceptional Achievement' nomination.
The Global Film Awards is a family of four unique film award competitions (Accolade Global Film Competition, Best Shorts Competition, IndieFEST Film Awards and IMPACT DOCS Awards) honoring outstanding achievements in film, television, video and new media for over 11 years. Attracting both powerhouse companies and budding filmmakers, these are exceptional, truly international awards competitions, not traditional film festivals, which allows filmmakers from around the world to enter their films in these prestigious competitions. The competitions share administrative staff but the judging is finalized by separate teams of industry award-winning professionals and is independent for each competition.
The Global Film Awards is highly committed to promoting films which have an impact on transforming our world. Each of film competitions bestows an annual Humanitarian Award to a talented filmmaker for an outstanding project that address issues of Social Justice, Animal Welfare, Political, Environmental, Wellness, or Conscious Awareness. Additionally, beginning in December 2014, the Global Film Awards will bestow an Humanitarian Award – pulling together finalists from all three competitions.
Endless Corridor has been submitted for more than 60 film festivals throughout the world. Most have already included it in their official programmes.
Endless Corridor follows two journalists, Lithuanian Richard Lapaitis and Russian Victoria Ivleva on their return to Azerbaijan 20 years after covering the horrific Khojaly massacre during the Nagorno-Karabakh war. They journey to find the survivors they had first met in the aftermath of the Armenian attack. The accounts of both victims and perpetrators tell a dramatic story of the humanity and inhumanity of events in western Azerbaijan on 26 February 1992.
Narrated by Oscar-winning British actor Jeremy Irons and executive produced by Emmy-winning American producer Gerald Rafshoon.
The film was presented in Istanbul, Ankara, Rome, Vilnius, London, Paris, Dublin, Berlin, Bern and Luxembourg in February as part of theJustice for Khojaly campaign organised by Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation.
With further festivals to come, Endless Corridor is also attracting international attention from leading TV channels.