Mətbuat şərhi 07 noyabr 2025
Noyabrın 6-da Vilnüsdə Azərbaycanın Litvadakı Səfirliyi tərəfindən 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir təşkil edilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsindən sonra tədbirdə çıxış edən səfir Tamerlan Qarayev 8 Noyabr – Zəfər Gününün ölkəmizin tarixində ən parlaq səhifələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, bu, Azərbaycanın tarixi ədaləti bərpa etdiyi və xalqın güclü iradəsinin təcəssüm olunduğu bir gündür.
Səfir qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusu Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi və xalqın birliyi sayəsində torpaqlarımızı azad edib, Şuşanın geri alınması ilə 2020-ci il noyabrın 8-i Zəfər Günü kimi tarixə düşüb. Zəfəri bizə yaşadan şəhidlərin fədakarlığı xalqımızın yaddaşında əbədi yaşayır və qazilərə dərin ehtiram göstərilir.
Tədbir çərçivəsində 44 günlük Vətən müharibəsinə və Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarxlar nümayiş etdirilib.

Press release 07 November 2025
The Azerbaijani Embassy in Lithuania hosted an event marking November 8 – the Victory Day in Vilnius.
Following the performance of the Azerbaijani National Anthem, Ambassador Tamerlan Garayev emphasized that November 8 - Victory Day was one of the brightest pages in the country’s history. He underlined that this is the day when Azerbaijan restored its historical justice, which embodies the people’s strong will.
The Ambassador emphasized that the Victory Day is a new stage in Azerbaijan’s prosperity, highlighting the rapid progress of the ongoing restoration and reconstruction efforts in the liberated territories. He underlined that the conflict that has lasted for more than 30 years is now over, and the document initialed in Washington on August 8 this year confirms the official end of the conflict.
The event also featured the screening of a video highlighting the 44-day Patriotic War and the Victory Day.